JESENÍK | Lukáš Vu se vrací do Jeseníku i se svojí IT firmou a hodlá tu s ní růst

17.07.2025

JESENÍK, okr. Jeseník | Jestli se může povést naše mise – udělat z Jesenicka malinkaté Silicon Valley, pak se to neobejde bez zapojení Lukáše Vu, navrátilce do regionu, který sem rozšířil i svůj technologický byznys a má v úmyslu ho tady rozvíjet.

Sympaťák s vietnamskými kořeny šéfuje společnosti zabývající se digitalizací podniků, pod čímž si představte cokoli, co umí zaměstnance zbavit nezáživné rutinní práce, v níž lidské oko dělá chyby anebo mu to trvá příliš dlouho, a mj. implementuje svým zákazníkům moderní technologie, jako AI.

Za špičkovou automatizaci procesů a vývoj softwaru se Lukášova společnost Robot ICT dokonce v roce 2022 dostala do žebříčku Deloitte Technology Fast 50 v Česku, kde za růst o 356 % brala 23. příčku. Pomohly jí k tomu zakázky pro velké korporáty typu Vodafone, Maersk, Škoda Auto, Adecco apod. Všem těm Lukášovy kolegyně a kolegové přispívají ke zvyšování produktivity a odstraňování neefektivit.

To je ovšem dnešek. My vám dáme nahlédnout pod pokličku toho, co musí člověk plus mínus zažít, aby se mu mohlo tohle stát. Lukášovi se stalo, že už během základní školy dovedl nakódovat webové stránky. Dneska už by to asi kvůli interním předpisům neprošlo, ale tehdy pomáhal na jesenické základní škole svému učiteli informatiky vytunit sítě v IT učebně. A ve 'fušování do řemesla' asistoval učitelům i na mohelnické obchodní akademii. Tam už se dostal i k soukromým zakázkám, kdy například na míru vyvíjel rezervační systém pro fitness centrum a spravoval IT zázemí lékařskému domu. A tak se událo, že ve svých 18 letech měl vlastní hostingovou firmu. Sladkým plodem jeho pracovitosti při škole byl individuální studijní plán a třeba vyhrazené parkování přímo v areálu školy, byť tomu se dneska spíše provinile usmívá.

Každopádně maturoval za situace, kdy mu nedávalo smysl pokračovat na vysokou školu, protože měl rozběhnutý byznys. I teď s odstupem let ze sebe u kafe souká životní zkušeností ověřené doporučení – pro kariéru v IT není titul určující. Byť tím nechce být chápán jako někdo, kdo by mladým lidem VŠ rozmlouval.

Co by nerozmlouval určitě a nikomu – je nemít strach dělat chyby. Selhávání není blbě a tuhle svou filozofii zarámoval do motivačního hesla: "Chtít je víc než neumět.". To je přece něco, co by mohlo všechny podnikavce držet na vítězné vlně. Tady Lukáš vytahuje další chytrou hlášku – "Za úspěchem není štěstí, ale série neúspěchů a úspěchů, jimž dominuje poctivá práce.". Věříme, že s takovým přístupem už bychom v Jeseníku mohli vyhlížet nějaké ty startupy.

Zpět k maturitě v Mohelnici. Po ní zamířil do ostravské pobočky finské technologické korporace Tieto (dnes Tietoevry), kde si během dvou a půl let zažil docela svižný kariérní výtah. Obnášelo to schopnost zastávat prakticky dvě pozice – vývojového architekta a zároveň školitele, ale byl to důležitý krok pro běh věcí příštích.

Pracovitost si osvojil v Ostravě. Vybrousit trpělivost a schopnost řídit velké projekty odešel do Prahy, do mezinárodní telekomunikační společnosti Interoute. Tam se potkal s českým Vodafonem a někdy tehdy se začala rodit Robot ICT.

Jak má Lukáš podnikavost v genech, nezastavil se jen u prostého návratu do rodného kraje. O snaze rozkročit jeho IT firmu z pražské kanceláře i do Jeseníku píšeme v úvodu, jenže nezůstává pouze u toho. Kromě hledání vývojářů se tady rozhlíží po příležitostech, které by mu jistým způsobem mohly vykompenzovat ztrátu služeb typických pro velké město (Prahu). Takhle vznikl nápad na otevření barber shopu Rayvee's a je vysoce pravděpodobné, že nezůstane jen u něho.

Kromě toho Lukáš Vu pokukuje po naší platformě Jesenicko 2030+, je zvědavý na městský inovační hub a těší se, až se v příštím školním roce vypraví za studenty IT na jesenické eMko.

Kamil Kavka